Oni wiedzą o Niepodległej wszystko
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku – po 123 latach niewoli – to wydarzenie, które ukształtowało współczesny patriotyzm. Chcemy, aby wciąż był on częścią wychowania najmłodszych pokoleń Polaków.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku – po 123 latach niewoli – to wydarzenie, które ukształtowało współczesny patriotyzm. Chcemy, aby wciąż był on częścią wychowania najmłodszych pokoleń Polaków.
Za nami finał powiatowy w piłce koszykowej 3x3 chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII-VIII). W zawodach udział wzięły: SP Biedrzychowice, SP Pisarzowice, SP Świeradów Zdrój, SP Kościelnik, SP4 Lubań, SP2 Lubań oraz SP1 Lubań. Przez całe rozgrywki nasz zespół przeszedł jak burza, pokonując kolejno rówieśników. O bardzo skutecznej grze chłopców świadczy stosunek punktów zdobytych do straconych – aż 53 do 13! Tym samym team lubańskiej Jedynki wywalczył mistrzostwo powiatu i awansował do finału strefy jeleniogórskiej, który odbędzie się już 15 listopada w stolicy Karkonoszy. Chłopcy, serdecznie gratulujemy zdobycia złotego medalu i dziękujemy za piękną walkę – w każdym spotkaniu – o zwycięstwo!
Zabawa polega na ułożeniu darów jesieni według wzoru (kasztany, żołędzie, orzechy włoskie). Zabawy z darami ćwiczą motorykę małą i wspierają koordynację wzrokowo - ruchową. Sekwencja to dobry trening spostrzegawczości i dokładności w wykonywanym zadaniu.
Zabawa polega na złapaniu szczypcami orzecha i przeniesienie go z miski do miski. Taka zabawa świetnie ćwiczy chwyt pęsetowy, koordynację wzrokowo - ruchową, usprawnia motorykę małą, koncentrację uwagi oraz wzmacnia mięśnie, a to wszystko przy świetnej zabawie.
W dniu 23.10.2024 roku razem z moją klasą 7B i 7A pojechaliśmy na wycieczkę do Niemiec.
„Wieża Babel” to ogólnopolski konkurs z lingwistyki matematycznej dla szkół podstawowych organizowany przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego etap szkolny polega na samodzielnym rozwiązaniu różnorodnych zadań lingwistycznych w ciągu 45 minut. Niezwykle miło nam poinformować, że niedawne eliminacje (w których uczestniczyło 26 uczniów lubańskiej Jedynki) przebrnęli i do finału tegorocznej XIX edycji „Wieży Babel” – w kategorii Juniorzy (kl. 6-8 SP) – awansowali: Aurelia Łyp, Karolina Markudis, Maja Sałandyk oraz Paweł Kiełdanowicz (wszyscy z 8a). Gratulujemy Wam i już teraz trzymamy kciuki w finale 09.11! Koordynatorem „Wieży Babel” w SP1 jest pan Daniel Kucharczyk – nauczyciel matematyki.
W dniu 28 października klasy 5c i 6a (wraz z opiekunami: p. Agnieszką Szwabowicz, p. Izabelą Najman-Mowczko i p. Anną Szatkowską) udały się na wycieczkę do „Time Gates” w Jeleniej Górze. Dzięki niej uczniowie SP1, zwiedzając podziemne trasy Bram Czasu, mieli okazję odbyć podróż w czasie i przestrzeni. To największe centrum nauki i rozrywki w regionie stanowiło niepowtarzalną atrakcję, która umożliwiła poznanie legend karkonoskich, historii Dolnego Śląska oraz przeprowadzenie doświadczeń naukowych. Jednak najwięcej emocji wśród naszej młodzieży wzbudziły wybuchowe eksperymenty z ciekłym azotem – to było coś niesamowitego! Wizyta w tak niezwykłym miejscu – w samym centrum Jeleniej Góry – to nie lada gratka dla każdego „Jedynkowego” nastolatka.
Pod koniec października Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pn. „SP1 pamięta…”. W związku z tym przeprowadził szkolną zbiórkę zniczy. Następnie nasi uczniowie wraz z wychowawcami – jak co roku – udali się na lokalny cmentarz komunalny, by uporządkować zapomniane oraz opuszczone (często bezimienne) groby, w tym również byłych pracowników szkoły, i pozapalać na nich znicze. Podjętej inicjatywie przyświecały, przede wszystkim, chęć uczynienia czegoś dobrego w najbliższej okolicy, szacunek do polskiej tradycji oraz pielęgnowanie w sobie miłości do ojczyzny i pamięci historycznej. Dziękujemy bardzo za Wasze wielkie zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo.
„Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży w koło. Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”.
Wyklejanie z bibuły to bardzo lubiana przez dzieci zabawa sensoryczna. Doskonale ćwiczy sprawność małych rączek. Potrzebny nam był szablon dyni do wyklejania, pomarańczowa bibuła i klej. Praca sprawiła wiele radości, a podziwiać ją można na wystawie w naszym żłobku.